4 metrekarelik sığınakta eğitim mücadelesi

Rusya-Ukrayna Savaşı’nda ağır yıkımların meydana geldiği ve sokaklarda çok az kişinin görüldüğü Liman’da yaşayanlar, güç kaideler altında ömür uğraşı veriyor. Rus hava ve füze ataklarının sürdüğü kentte kalan kimi siviller, güvenlik gerekçesiyle meskenlerin altındaki depolarda kalıyor.

İçme suyu ve doğal gazın olmadığı, elektriğin ise kısmen verildiği, harabeye dönen kentte sığınaklarda kalanlar, yalnızca yemek pişirmek için dışarıya çıkıyor.

Rusya ile Ukrayna orduları ortasında sıcak çatışmaların sürdüğü Donetsk cephesine yakın olduğu için kentte sık sık patlama sesleri de duyuluyor.

Annesi ve anneannesi ile yaklaşık 4 metrekarelik sığınakta yaşıyor

Aylar evvel şiddetli çatışmalara sahne olan ve birçok binanın yıkıldığı Liman kentinin merkezinde bulunan bir konutun alt katında sığınak olarak kullanılan alanda aylardır kalan 11 yaşındaki kız çocuğu Evelin, buradaki ömrü anlattı.

Güvenlik nedeniyle soyadını belirtmeyen Evelin, bazen yaşadığı kente yönelik akınlar düzenlendiğini söyledi.

Evde kalmaktan korktukları için uzun müddettir yaklaşık 4 metrekarelik bir alanda yaşadıklarını lisana getiren Evelin, “11 yaşındayım. Burada annem ve anneannem ile kalıyoruz. Yaklaşık bir yıldır buradayız.” dedi.

Okulda eğitimin devam etmediğini, elektrik olduğu vakit öğretmeninden çevrim içi ders aldığını anlatan Evelin, “Elektrik varsa telefondan ders alıyorum. Sonra kitapta tıpkı sayfayı buluyorum ve ders çalışıyorum.” tabirlerini kullandı.

Kaldığı sokakta kendisinden öbür yalnızca bir kız çocuğunun bulunduğunu belirten Evelin, onunla oynayarak vakit geçirdiğini söz etti.

Evelin, kelamlarını şöyle tamamladı: “Sığınakta yaşamak mümkün fakat sıkıntı. Kâfi ki barış olsun, biz buna dayanacağız. Meskenime girmeyi ve barışın olmasını hayal ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir