Bankalar kâr dağıtımı yapma taleplerini BDDK’ya iletti

Konuya yakın üç bankacılık kaynağı, bankaların bu yılki kârından dağıtım yapmak istediklerini belirterek, bankaların bununla ilgili taleplerini Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) ilettiğini ve görüştüklerini söyledi.

BDDK bankaların kâr dağıtımı ile ilgili her yıl tavsiye kararı alırken, son yıllarda ise kârın sermayeye eklenmesi tarafında kararlar alıyordu.

BDDK husus ile ilgili bir yorum yapmadı.

OCAK-EKİM DEVRİNDE KÂRLARI YÜZDE 408 ARTTI

Yüksek enflasyon ortamında enflasyona endeksli tahvil getirilerinin katkısı ile Türk bankacılık dalı bu sene rekor düzeylerde kârlar açıkladı. Bankacılık dalının Ocak-Ekim devri net kârı, geçen yıl tıpkı periyoda nazaran yüzde 408 artarak 335,92 milyar liraya yükseldi.

Sektörün gelecek sene kârlı bir yıl geçireceği beklense de enflasyondaki düşüşe paralel, TÜFE’ye endeksli tahvillerden tıpkı getirilerin sağlanamayacağı beklentisiyle bu yılki kârların yakalanamayacağı görüşü hakim.

Bir bankacılık kaynağı birtakım bankaların, bilhassa özel bankaların kâr dağıtımı tarafında talepleri olduğunu belirterek, bu taleplerin BDDK’ya iletildiğini ve kurumun da bunu değerlendirdiğini söyledi.

2018 VE 2019’DA MÜSAADE VERİLMEMİŞTİ

BDDK geçen sene net kârın yüzde 10’una kadar bir kâr dağıtımının uygun görüldüğünü bankalara iletirken, evvelki yıllarda ise kârın sermayeye eklenmesi ve içeride tutulması tarafında tavsiye kararlarını bankalara iletmişti. Kurum özkaynakların güçlü kalmasını teminen ihtiyatlı bir yaklaşımla 2018 ve 2019 yılı kâr dağıtımına ise müsaade vermemişti.

Bir diğer bankacılık kaynağı da, BDDK’nın kâr dağıtımı ile ilgili genel yaklaşımının “Dağıtmayın, sermayeye ekleyin” halinde olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Ancak geçen sene BDDK bu mevzuyu banka bazlı değerlendirmişti. Bankaların sermaye yeterlilik rasyolarına ve birtakım göstergelerine nazaran, makul bir orana kadar kâr dağıtımını önermişti” dedi.

BDDK’nın bankaların kasım devri net kârını ise yarın açıklaması bekleniyor. (REUTERS)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir