Bilal Erdoğan: ‘İmam hatipler inanmayanlar için bile bir değer’

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu ve İlim Yayma Cemiyeti Mütevelli Heyeti Lideri Bilal Erdoğan, Başkan İmam Hatipliler Derneği tarafından Cemile Sultan Korusu’nda düzenlenen “Türkiye’nin Özgün Eğitim Modeli İmam Hatip Okulları” başlıklı programda konuştu.

İmam hatip okullarında din eğitiminin yanında öteki okullarda ne eğitim varsa onun yerine getirildiğini söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bizim talihsizliğimiz, maalesef bunların hakikat bilinmemesinden kaynaklı taarruzlar, bir taraftan da arka niyetli taarruzlar. Yani hala ‘biz inancımıza dayalı bir kimliği koruma etmemeliyiz’ diyen bir kimlik de var elbette. ‘Biz dinden ne kadar uzaklaşırsak o kadar gelişiriz’ diyenler de var. Bence bunun niyet tarihi açısından pek bir ehemmiyeti kalmadı lakin bunu da düşünenler var elbette. Lakin bu toplumda, bu ülkede çocuklarının dinini öğrenerek büyümesini isteyen aileler olduğu surece bizim bu modeli muhafazamız çok değerli. Yakın tarihte yaşadığımız bir FETÖ hadisesi var. FETÖ hadisesini, tüm yaşadıklarımızı yorumlayarak değerlendirdiğimizde bugün aslında bu cins din istismarcılığı üzerinden oluşabilecek krizlerin en yanlışsız tahlilinin de imam hatipler olacağını görüyoruz. Hakikat bilginin hakikat kaynaklardan öğrenilmesi, dinimizin gerçek öğrenilmesi ve uygulanması genç yaşlardan itibaren imam hatipler sayesinde mümkün olmaktadır. ‘Din istismarcılığı’ denilen alana imam hatip okulları alan bırakmamaktadır. Bu türlü değerlendirdiğimiz vakit da imam hatiplerin Türkiye için çok gerekli olduklarını düşünüyorum.”

“İNANMAYANLAR İÇİN BİLE DEĞER”

“İmam hatip modelini öteki İslam ülkelerine anlatmak ve ihraç etmek yerine içeride imam hatiplilere haksızlık yapıldığını” öne süren Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İmam hatiplerdeki hoş gelişmeleri ihmal ediyoruz. İmam hatiplerin ülkemiz için ne kadar büyük bir nimet olduğunu bilmiyoruz. İmam hatipler, ülkemizde inanmayan beşerler için bile bir bedeldir, bir mana tabir eder, zira sahiden yanlış din anlayışlarının insanları radikal inançlardan uzaklaştırmak için bizim imam hatiplere muhtaçlığımız var. Her kesitten insanın bedel vermesi, benimsemesi gereken Türkiye’ye has eğitim kurumlarıdır. İmam hatiplerin bir avantajı da onlarla mezun olduktan sonra da ilgilenen sivil toplum kuruluşları var. ‘Her köşeye imam hatip açtınız siz yobazsınız gericisiniz’ diyenlere ben diyorum ki ne olursunuz gidin şu imam hatiplerde ne projeler yapılıyor buna bir bakın da imam hatip gerçeğini kavramanıza fırsat verin. Kimi muhafazakar çevrelerin de imam hatiplere reaksiyon gösterdiklerini görüyoruz. Bu da imam hatiplerin din istismarına alan bırakmamasından kaynaklandığını biliyoruz. İnşallah bu toplantımız hayırlara vesile olur.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir