Ekonomim yazarı Aktaş: Büyük bir kentin belediye başkanının görevinden alınmak istendiği ülkeye yabancı yatırımcı niye gelsin!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na Yüksek Seçim Kurulu üyelerine hakaret ettiği savıyla açılan davada 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezası verilmesini kıymetlendiren Ekonomim muharriri Alaattin Aktaş, “Avrupa’nın birçok ülkesinden daha büyük bir kentin belediye liderinin bir mahkeme kararıyla misyondan alınmak istendiği, bu türlü bir hukuk tabanının bulunduğu bir ülkeye yabancı yatırımcıların gelmesi, yatırım yapması beklenebilir mi?” ifadelerini kullandı.

Aktaş, yazısında şunları belirtti:

“Türkiye’ye yeni yatırım gelmiyor. Direkt yatırım bir yana pay senedi ve devlet iç borçlanma senedi almaya dönük portföy yatırımı da gelmiyor.

Niye dersiniz?

Sakın yabancıya inanç veremiyor olmayalım!

Sakın yabancıyı ikna için söylediğimiz ‘Mevzuat mahzuru mi, aşarız’ çeşidi telaffuzlar tam zıt tesir yaratıyor olmasın!

Önceki gün verilen kararı bu açıdan okumak ve kıymetlendirmek gerek.

Suç oluşturmayan bir aksiyon cezalandırılırsa, hem de siyasi bir ekip sonuçlar elde etmek ismine cezalandırılırsa, Avrupa’nın birçok ülkesinden daha büyük bir kentin seçilmiş belediye başkanı bu şekilde görevden uzaklaştırılmaya çalışılırsa bu türlü bir Türkiye’ye yatırım yapmaya kimse gelmez. Gelmiyor zaten”

Yazının tamamı için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir