Eski bakan Taner Yıldız’ın korumasına kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan 8 yıl hapis cezası verildi

Eski Güç ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yakın muhafaza polisi Ramazan G.’ye ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ kabahatinden 8 yıl 1 ay 15 gün mahpus cezası verildi. Yargıçlardan biri karar şerh koyarak ‘iyi hal ve tahrik indirimi’ uygulanmaması gerektiğini belirtti.

BirGün’den  Gökay Başcan’ın haberine nazaran, ayrıyeten şerhte tutuklanması için yakalama kararı verilmesi gerektiği tabir edildi.

Kahramanmaraş Afşin’de 19 Temmuz 2019’da Fazilet Y., Yıldız’ın müdafaasının bir diğer köylüsüne torpil yaptığını öne sürdü.İddia üzerine Ramazan G. ve Fazilet Y. ortasında çıkan tartışma bir müddet sonra yatıştırıldı. Namazın akabinde Ramazan G., Fazilet Y.’ye “Biraz konuşalım” dedi. Fazilet Y. Yaşadığı olayı şöyle anlattı: “Arabasına bindik. Silahını çekip bana hakaret ederek, ‘Nasıl bana baş tutuyorsun?’ dedi. Silahı başıma dayayıp beni darp etti. ‘Herkesin içinde benden özür dileyeceksin’ diyerek, caminin çay bahçesine götürdü. Silahla tehdit ettiği için özür diledim. Bu sırada, Ramazan’ın kardeşi Volkan G. de bana hakaret etti. Ramazan G. de ‘Biz adamın sözünü bu türlü alırız, haddini bildirdik’ dedi.

Darp edilmesinin akabinde Fazilet Y., kardeşi Hasan Y.’yi aradı. Otomobil ile kardeşinin yanına gelen Hasan Y. de “Siz kimsiniz? Kardeşime vurmuşsunuz” diye karşı tarafa çıkıştı. İki küme ortasında hengame çıktı. Ramazan G., silahının kabzasıyla Fazilet Y.’nin alnına vurdu. Fazilet Y.’nin yere düşmesinin akabinde ise Hasan Y.’ye ateş etti.

Ramazan G., tabirinde Hasan Y.’nin bıçakla saldırdığını savunarak, korunmak için yere hakikat ateş ettiğini öne sürdü. 20 Temmuz’da tutuklanan Ramazan G., avukatının itirazı sonucu on gün sonra tahliye edildi.

Öldürmeye teşebbüs cürmünden Elbistan Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Ramazan G. Hakkında karar çıktı. Müebbet mahpus cezası verilen Ramazan G.’ye ‘eylem teşebbüs etabında kaldığı, haksız tahrik altında işlendiği ve mahkemedeki saygılı tutumu’ sebebiyle indirime gidildi. Cezası 8 yıl 1 ay 15 güne indirildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir