Katar, Ürdün ve İİT’den büyükelçilik saldırısına tepki

Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Sudan’ın başşehri Hartum’da Suudi Arabistan ve Bahreyn büyükelçilik binalarına yönelik iki başka taarruz kınandı.

Açıklamada, faillerin yakalanarak adalete teslim edilmesi ve diplomatik temsilciliklerin korunması gerektiği vurgulandı.

Ürdün Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da Sudan’daki Suudi Arabistan büyükelçiliğine yönelik atağa reaksiyon gösterilerek, diplomatik temsilciliği amaç alan bu akın başta olmak üzere her türlü şiddet ve sabotajın kınandığı kaydedildi.

İİT’den yapılan açıklamada da sonuncusu Suudi Arabistan Büyükelçiliği olmak üzere Hartum’da diplomatik temsilciliklere yönelik tekrar eden taarruzlar kınandı.

Sudan’da ordu ile paramiliter güç Süratli Takviye Kuvvetleri (HDK) ortasında yaklaşık iki aydır çatışmalar sürerken, bilhassa başşehir Hartum’daki diplomatik misyonlara yönelik baskın ve akınlar yaşanıyor.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, bazı silahlı grupların, Sudan’daki büyükelçilik binasına ve ek binalarına düzenlediği saldırıyı şiddetle kınamıştı.

Bahreyn’in Hartum Büyükelçiliği de dün emsal bir taarruza maksat olmuştu.

Sudan’da elçilik binaları akına uğrayan ülkeler ortasında Katar, Ürdün, Libya, Bahreyn üzere ülkeler de yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir