Kılıçdaroğlu’nun danışmanı Ünal Çeviköz’den Kavala ve Demirtaş mesajı: Serbest bırakacağız

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dış siyaset danışmanı Ünal Çeviköz, ABD merkezli Politico mecmuasına konuştu. Çeviköz, iktidara gelmeleri halinde dış siyasette yapacakları atakları anlattı.

“KAVALA VE DEMİRTAŞ’I SERBEST BIRAKACAĞIZ”

Avrupa Birliği (AB) ve NATO ile münasebetlerde yine başlangıç vadeden Ünal Çeviköz, tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve iş insanı Osman Kavala’nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına uyularak hür bırakılacağını söyledi. Çeviköz, yeni bir hükümetin Türkiye’nin insan hakları konusunda berbatlaşan sicilini onarmaya çalışacağını belirtti.

“İÇ SİYASETTE BİR OLAĞANLAŞMA SÜRECİ BAŞLATACAĞIZ”

Çeviköz, “İç siyasette bir olağanlaşma süreci başlatacağız. Bu da müttefiklerimize ve tüm Avrupa ülkelerine basitçe, ‘Türkiye’nin tekrar demokrasi yolunda olduğu’ bildirisini verecek ve Türkiye’nin konumuna dair algıda önemli bir değişiklik yaratacak” tabirlerini kullandı.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA MESAJI

Ünal Çeviköz, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine ait de dikkat çeken açıklamalar yaptı. Çeviköz, “İkili sıkıntılarınızı NATO üzere çok taraflı bir kuruma taşırsanız, o vakit bütün öbür NATO ülkeleri ile kendi ülkeniz ortasında bir çeşit kutuplaşma yaratırsınız. İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğinin, NATO üzere kolektif bir savunma örgütünün güvenliğini artıracağını ve güçlendireceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir