Prof. Dr. Naci Görür: İstanbul’da zemini en sağlam yer Çamlıca, en zayıfı ise Ataşehir

Kahramanmaraş merkezli yıkıcı sarsıntıların akabinde gözler 7’den büyük bir sarsıntının beklendiği İstanbul’a çevrildi. Mümkün bir sarsıntıda 90 bin civarında binanın hasar alacağı kestirim edilen kentle ilgili konuşan Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Marmara Denizi kıyısındaki tüm yerleşim yerlerinin zelzelesi en şiddetli halde hissedeceğini söyledi.

ZEMİNİ EN ZAYIF OLAN İLÇE ATAŞEHİR

Prof. Dr. Görür, ayrıca zemini en zayıf olan ilçenin Ataşehir, en sağlam olan yerin ise Çamlıca olduğunu kaydetti. TV100’de “Sesimi Duyan Var mı?” isimli programa konuk olan Prof. Dr. Görür, “İstanbul’da beklediğimiz zelzele, en az 7,2, azamî 7,6’dır. Bütün hazırlıklar ve senaryolar buna nazaran yapılıyor” dedi.

“AVRUPA YAKASI’NDA DAHA FAZLA HASAR OLACAK”

“İstanbul’da 7 büyüklüğünde bir sarsıntı olduğunda konutunuz kıyıya yakın bölgedeyse 9 şiddetinde hissedersiniz” diyen Prof. Dr. Görür şunları lisana getirdi; “Avrupa Yakası’nda daha fazla hasar olacak. İstanbul’da sarsıntının şiddetini en az hissedecek ilçeler kuzeydeki yerlerdir. Oralarda da 7-8 şiddetini bulan yerlerde vardır. Istrancalara gerçek giderseniz bu daha da düşer.

“ÇAMLICA’DAKİ YERİ SONDAJLA BİLE SIKINTI KAZARSINIZ”

Güney’de en fazla 9, Kuzey’de ise 6’ya kadar varır. Eski kayaların olduğu yerler sağlamdır. Bilhassa kıyıda plaj kumları ve vadilerin olduğu yerler hariç. Pendik, Tuzla, Maltepe, Kartal, Kadıköy’den kuzeye gidince sağlam yerleri görüyorsunuz. Çamlıca’daki tabanı sondajla bile sıkıntı kazarsınız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir