Rapor: Çin, önümüzdeki on yıllarda gayri safi yurt içi hasılada ABD’yi geçemeyecek

Yayımlanan raporda Çin’in önümüzdeki on yıllarda gayri safi yurt için hasılada ABD’yi geçebilmesinin çok sıkıntı olduğu belirtildi.

Japon Ekonomik Araştırmalar Merkezi, Asya ülkelerinin ekonomilerine dair bir rapor yayımladı. Raporda, kişi başına düşen ulusal gelirde bu yıl Tayvan, gelecek yıl da Güney Kore’nin Japonya’yı geçeceği iddiası yapıldı. Geçmiş raporlarda iki ülkenin Japonya’yı 2020’lı yılların sonunda geçebileceği öngörülmüştü. 

Raporda, Japonya’nın kişi başına düşen ulusal gelirde yeni sanayileşmiş dört Asya ülkesi tarafından da geçilmiş olacağı notu düşüldü. Singapur 2007’de, Hong Kong ise 2014’te Japonya’yı geride bırakmıştı. Japonya’nın ekonomik meseleleri olarak değersizleşen para ünitesi yen ve düşük işgücü verimliliği gösterildi.

Çin’in ABD’yi gayri safi yurt içi hasılada 2035 yılına kadar geçemeyeceği, işgücü nüfusunda yaşanacak düşüş nedeniyle 2036 sonrasında geçmesinin de “zor” olduğu belirtildi. Çin iktisadına dair sorunlar olarak üçüncü Şi Cinping periyodu, sıfır Covid kısıtlamaları, Çin ve ABD ortasındaki ticaret savaşları gösterildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir