Sağlık çalışanlarına şiddetin bilançosu: 14 bin 287 kez…

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, sıhhat işçisinin sıhhat hizmeti sunumu sırasında maruz kaldığı taarruz ve öbür cürümlerle ilgili davaların kayıt altına alındığı ve takibinin yapıldığı Beyaz Kod uygulaması ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

Önergesinde 2021 yılı içerisinde hasta ve hasta yakınları tarafından şiddete maruz kalan sıhhat çalışanı sayısının açıklanmasını isteyen Ömer Fethi Gürer, sıhhat çalışanlarının çalışma şartlarının uygunlaştırılması ve şiddete karşı korunması ismine alınan tedbirler ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi talep etti.

KOCA: SIFIR TOLERANS

Gürer’in önergesine karşılık veren Bakan Koca, Beyaz Kod uygulamasına, 2021’de Sağlık Bakanlığı, devlet ve vakıf üniversitelerinin hastaneleri ile özel sıhhat kuruluşlarında vazife yapan sıhhat çalışanı olmak üzere toplam 14 bin 287 müracaat yapıldığını açıkladı.

Sağlık çalışanlarının inançlı ortamlarda yüksek motivasyonla çalışmaları ve sıhhat kuramlarında kaliteli sıhhat hizmeti sunmaları açısından şiddetin önlenmesine yönelik olarak devlet tarafından birçok hukuksal ve idari önlem alındığını söz eden Koca, önlemlerin alınmaya devam ettiğini, sıhhat çalışanlarına yönelik şiddetin kabul edilemez olduğu inancıyla şiddete sıfır tolerans göstererek çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.

Koca, sıhhat kuruluşlarında güvenlik önlemlerinin artırılması (güvenlik vazifelisi ve güvenlik kamerası sayılarının artırılması vb.), hastane girişlerinde işleyişi aksatmayacak formda güvenliği sağlamaya yönelik önlemlerin geliştirilmesi (metal dedektör, X-ray aygıtı, silah teslim noktası vb.) ve takibi çalışmalarının da devam ettiğini belirtti.

GÜRER: TEDBİRLERİN ARTIRILMASI ŞART

Ömer Fethi Gürer, mevzuya ait bugün yaptığı yazılı açıklamada, şunları söyledi:

– Sıhhatte şiddet motivasyonu etkiliyor, çalışma şartlarını olumsuz kılıyor, çalışanların moralini bozuyor. O manada da sıhhatte şiddetin kesinlikle sıfır noktasına taşınması gerekiyor. Ayrıyeten güvenlik kameralarının, giriş-çıkış denetimlerinin nizamlı sağlanmasıyla sıhhatte şiddet mutlak suretle bitirilmeli. Yaşanan aksilikler sona erdirilmeli.

– Beyaz Kod’a müracaatın 14 bin 287’ye erişmesi, meselelerin varlığının somut göstergesi. Çalışanlarının motivasyonunu olumsuz etkilediği için bu hususlarda alınması gereken önlemlerin ve tedbirlerin mutlak suretle daha da artırılması kaide. (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir