Sırbistan Cumhurbaşkanı: Uzlaşmacı çözümler aramaya devam edeceğiz

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Sırp Ortodoks Kilisesi (SPC) Patriği Porfirije ile başşehir Belgrad’da bir ortaya geldi. Taraflar ikili görüşme sonrası, basına açıklamada bulundu.

Vucic, Kosova’nın, Porfirije’ye ülkeye giriş müsaadesi vermek için kaide koşmasını eleştirdi ve bu durumun utanç verici olduğunu tabir etti.

Uluslararası toplumun temsilcileri ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Vucic, “Tek sıkıntıları barikatlar. Vaktinde NATO ile birlikte Sırbistan’ın toprak bütünlüğünü ayaklar altına alanlar, bugün BM’nin 1244 sayılı kararının ve öteki tüm mutabakatların bilakis, tekrar ayaklar altına almaya çalışıyorlar. Kosova’nın toprak bütünlüğü onlar için Sırpların hayatından daha kıymetli olduğu için çatışma istiyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Vucic, “(AB Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi) Miroslav Lajcak ve (ABD Batı Balkanlar Özel Temsilcisi) Gabriel Escobar ile de görüşmelerimiz devam ediyor. Barışı korumak için her şeyi yapıyoruz. Uzlaşmacı tahliller aramaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, barış ve istikrarı korumak için gerekli her adımı atmaya devam edeceklerini vurgulayarak yakın vakitte bir muahedeye varılacağını düşünmediğini de bildirdi.

PATRİK PORFİRİJE’DEN BARIŞI MUHAFAZA ÇAĞRISI

Patrik Porfirije, Kosova’nın kuzeyindeki durumun önemli olduğuna dikkati çekerek “Gerilim, hiçbirimizin istemediği ‘yolların’ açılabileceği bir noktaya geldi.” dedi.

Uluslararası toplumun temsilcilerini misyona çağıran Porfirije, “Her ne kıymetine olursa olsun barışı korumak ve silahlı çatışmaların çıkmasına mahzur olmak için her şeyi yapmalıyız zira bu kimseye yarar getirmeyecektir. Bu mevzuda Cumhurbaşkanı Vucic’e ve hükûmete ricada bulundum. Uygun niyet varsa, ortak bir yol bulunacağına inanıyorum.” diye konuştu.

Porfirije, Kosova’daki Sırpların, kendisinin kuzeydeki ayine katılmasını beklediğini aktararak “Ayinde, içinde bulunduğumuz bu güç günlerde, Arnavutlar ile Sırplar ortasında barışın korunması ve birbirlerini daha düzgün anlamaları için dua etmek istedik.” tabirini kullandı.

KOSOVA, PATRİĞİN ÜLKEYE GİRMESİ İÇİN KOŞULLAR BELİRLEDİ

SPC, 25 Aralık’ta, Kosova hükûmetinin, Patrik Porfirije’nin ülkeye girişine müsaade vermediğini duyurmuş, Kosova Dışişleri ve Diaspora Bakanlığı bunun üzerine bir açıklama yayımlamıştı.

Açıklamada, Kosova’yı ziyaret etmek isteyen Patrik Porfirije’den, Kosova’nın kuzeyindeki kabahat kümelerini destekleyen ve orada kurulan barikatlardan sorumlu kilise üyelerinin hareketlerini kınamasının istendiği ve ön koşulların onaylanması halinde ziyaret müsaadesinin verileceği tabir edilmişti.

KOSOVA-SIRBİSTAN GERGİNLİĞİ

Eski Sırp polis memuru Dejan Pantic’in gözaltına alınmasının akabinde Kosova ile Sırbistan ortasında tansiyon yükselmişti.

Gözaltıya reaksiyon gösteren Kosovalı Sırplar, 10 Aralık’tan bu yana Jarinje ve Bernjak hudut geçişlerine kurdukları barikatlarda nöbet tutuyor.

AB, NATO ve ABD, Kosova’nın kuzeyindeki gerginliğin düşürülmesi ve barikatların kaldırılması daveti yapmış, Sırbistan, KFOR’a Sırp ordusu ve polisinin Kosova’nın kuzeyinde konuşlandırılması için talepte bulunmuştu.

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Belirli aralıklarla karşı karşıya gelen Sırbistan ve Kosova, AB arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında bağlantıların olağanlaşması ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak bir yol bulmaya çalışıyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir