Şirket içi yolsuzluk iddiası… CNN’de sular durulmuyor… Murat Yancı Odatv’ye konuştu

İddiaya nazaran CNN Türk’ün üst seviye yöneticileri, Programlar Servisi üzerinden paravan şirketlerle kanalı dolandırıyor.

Bu teze nazaran, CNN Türk Programlar Servisi Müdürü Yasemin Tüzemen’in 2000 doğumlu yeğeni Fikriye Eylül Korkmaz’ın 1 yıl evvel 80 bin TL’lik sermaye ile kurduğu ERA İmal Medya ve Yapım isimli şahıs şirketi; yalnızca CNN Türk’e çıkardığı belediye liderleri üzerinden 6 milyon liralık gelir elde etti. Şirketin elde ettiği bu gelirin sırf küçük bir kısmı CNN Türk’e verildi.

İddiaların devamında ise Demirören Medya TV Grup Başkanı Murat Yancı var. Murat Yancı’nın, CNN Türk’ün Genel Müdürü olduktan sonra patronu Meltem Demirören’in etrafındaki güçlü isimleri “tek tek yok ettiği” ve Meltem Demirören’in kendisine bağımlı olması için “harekete geçtiği” anlatıldı.

Murat Yancı’nın, İnsan Kaynakları Yöneticisi Elif Karacabey ile iş birliği yaptığı, bunun için de Programlar Müdürü Yasemin Tüzemen’i kullandığı sav edildi.

Hatta Elif Karacabey’in sosyetik dişçilerde dişlerini yaptırması ve dolgu ve botoks üzere hoşluk süreçlerini CNN Türk ekranlarına paralı çıkan hekimlere yaptırdığı da ortaya atılan tezler ortasında.

KAKTÜS PRODÜKSİYON

CNN Türk hakkında daha evvel de Programlar Servisi üzerinden; Kaktüs Yapım ve Üretim Hizmetleri Ticaret Limited Şirketi isimli şirket vasıtasıyla yolsuzluk yapıldığı öne sürülmüş, Odatv, argümanların odağındaki isim olan programların sunucusu Serra Taşkıran’ı arayarak savları sormuştu. Serra Taşkıran, 12 Ağustos 2020’de açtığı bu üretim şirketini 24 Aralık 2020’de tasfiyeye soktuğunu, şirketin açık olduğu mühlet içerisinde etik ve ahlak dışı bir iş yapmadığını söylemiş; CNN Türk’te çalışmaya başlamadan evvel şirketi kurduğunu ve CNN Türk’te takımlı çalışmaya başladığında da şirketin çoktan kapalı olduğunu tabir etmişti.

Odatv, ortaya atılan yeni argümanların merkezindeki isim olan Murat Yancı’yı arayarak, hakkındaki argümanları sordu.

Murat Yancı, bu argümanların bir karalama kampanyası olduğunu söz ederek, kelam konusu savları ortaya atan şahıslar hakkında ferdî olarak tazminat davası açtığını tabir etti.

“BAĞIMSIZ KONTROL VAR”

İddiaların gerçeği yansıtmadığını belirten Murat Yancı şunları söyledi:

“CNN’de bağımsız kontrol var. Ortada bir yolsuzluk varsa bu ortaya çıkar, gereği de yapılır. Dış üretim şirketleriyle televizyon kanallarının bir çalışma hali var. Dış imal şirketi gelir der ki, ‘Ben senden haftalık 1 saat kiralamak istiyorum. Aylık da sana 10 lira vereceğim’ diyor. O şirket kiraladığı saatte program yapar, programın içeriğine nazaran çıkardığı şahıslardan para alıyor. Kanal o şirketin ne kadar para aldığına bakmaz. Kanal aylık bir fiyat alıyor. Bu tüm televizyon kanallarında böyledir. Lakin burada dış imal şirketinin ne kadar para kazandığı, kazanıyor mu ziyan mı ediyor buna bakılmaz. Kanal bunun peşinden koşamaz.

“SİSTEMATİK BİR KARALAMA”

Bunu bilmiyor olamazlar. Daha evvel de emsal argümanlar ortaya attılar. Kanalın aldığı para belirli o da burada denetlenen bir mevzu. Ben bu şahısları dava da ettim. Kendi adıma tazminat davası açtım. Yargı önünde haklarımı arayacağım. Gazeteci gazetecinin kurdu oldu. Ben sahiden hakkımı helal etmiyorum. Bu arkadaşlarla davalığız. 4 yıldır hakkımda sistematik bir biçimde karalama yapıyorlar, gerçek dışı şeyler üretiyorlar. Daima beni maksat alıyorlar. Bu türlü dedikodu gazeteciliği olmaz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir