Tunus, 11 yıl sonra Suriye’ye büyükelçi atadı

Tunus’un 11 yıl ortadan sonra Suriye’ye yine büyükelçi atadığını duyurdu.

AA’nın aktardığına nazaran, Tunus Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Kays Said, Kartaca Sarayı’nda düzenlenen merasimle, Muhammed el-Mühezzebi’yi “olağanüstü” Şam Büyükelçisi ve Tunus’un Suriye’deki tam yetkili temsilcisi olarak atadığı belirtildi.

Söz konusu atama, Suriye Dışişleri Bakanı Faysal el-Mikdad’ın 17-19 Nisan’da Tunus’a gerçekleştirdiği ziyaretin akabinde gerçekleşti. Mikdad ziyarette, ülkesinin, Tunus’a büyükelçi atamayı planladığını açıklamıştı.

Tunus Cumhurbaşkanı Said ise Mikdad ile 18 Nisan’da gerçekleştirdiği görüşmede, Suriye ile bağlantıların ve ikili iş birliğinin olağan seyrine dönmesini istediklerini söylemişti.

Tunus, Suriye’de 11 yıl evvel başlayan şovların şiddet kullanılarak bastırmasına reaksiyon olarak Suriye ile diplomatik alakalarını kesmişti. Eski Tunus Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki, 2012’de Suriye’nin Tunus Büyükelçisi’nin hudut dışı etme kararı almıştı. Tunus, 2017’de Suriye ile sonlu diplomatik temsile geri dönmüş ve 2018’in sonunda da iki ülke ortasındaki hava trafiği yine başlamıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir