Tunus’ta ergen genel seçim: 161 sandalyeli meclise 21 vekil seçildi

Tunus’ta 161 sandalyeli meclisin belirlenmesi için yapılan erken genel seçimlerde yalnızca 21 aday birinci çeşitte milletvekili seçilmeyi başarırken, kalan vekillerin belirlenmesi için 133 bölgede ikinci cins seçime gidileceği bildirildi.

Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu Sözcüsü Muhammed et-Telili, Tunus resmi haber ajansına yaptığı açıklamada, 17 Aralık’ta gerçekleştirilen erken genel seçim sonuçlarına ait değerlendirmelerde bulundu.

Telili, “Seçim sonuçlarının birinci datalarına nazaran 21 aday seçime katıldıkları bölgedeki oyların yüzde 50’sinin üzerinde oy aldıkları için milletvekilliğini kazandı. 133 seçim bölgesinde ise hiçbir aday kâfi oyu alamadığı için bu bölgelerde ikinci çeşit seçimler düzenlenecek.” sözlerini kullandı.

161 sandalyeli meclise gönderilecek milletvekillerinin belirlenmesi için 161 seçim bölgesine ayrılan ülkede 7 bölgeden aday çıkmadığını hatırlatan Telili, ikinci çeşit seçimlerin aday çıkan 133 bölgede yapılacağını kaydetti.

Erken genel seçimlerin son sonuçlarının ise 19 Ocak’ta açıklanması bekleniyor.

Tunus’ta iki turlu seçim sistemi

Tunus’ta 15 Eylül’de Cumhurbaşkanı Kays Said tarafından duyurulan yeni seçim maddesine nazaran Mecliste daha evvel 217 olan sandalye sayısı 10’u diasporada olmak üzere 161’e indirilmişti.

Seçim yasasının değişmesiyle siyasi partilerin hazırladığı listeler yerine “şahsi başvuru” yönteminin uygulandığı 2022 seçimlerinde adaylara seçime katılacakları bölgede ikamet eden 400 şahıstan imza toplama mecburiyeti getirildi.

İki turlu seçim sisteminin benimsendiği yeni yasaya nazaran, adayların birinci tıpta milletvekili seçilebilmesi için oyların yarıdan bir fazlasını alması gerekiyor.

Bu oy oranı sağlanamazsa sonuncu sonuçların açıklanmasının akabinde en yüksek oyu alan iki adayın katılacağı ikinci tur seçimleri yapılıyor.

Seçimlere iştirak yüzde 10’un altında kaldı

Tunus’ta 161 sandalyeli Meclisin yeni üyelerinin belirlenmesi için 17 Aralık’ta yapılan erken genel seçimlere iştirak yüzde 10’un altında kaldı.

Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu Lideri Faruk Buasker, sandıkların kapanmasının akabinde yaptığı açıklamada, yaklaşık 9 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede seçimlere iştirakin yüzde 8,8 civarında olduğunu duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir