Çocuklarının ünvanları alınmıştı! Danimarka Prensi de ABD’ye yerleşiyor

Prens Joachim, hususa dair yaptığı yazılı açıklamada, “Güvenlik ve savunma alanında Danimarka’yı memleketler arası alanda hala temsil etme fırsatı bulduğum için gurur duyuyorum.” sözünü kullandı.

Joachim, transatlantik işbirliğinin yüksek öncelikli bir alan olduğunu ve bu vazife için uygun bulunmasından dolayı onur duyduğunu vurguladı.

Kraliçe 2. Margrethe’in küçük oğlu ve Danimarka tahtının 6. varisi olan ve Danimarka Silahlı Kuvvetlerinde de askeri mesleği bulunan Joachim, daha evvel de Danimarka’nın Paris’teki büyükelçiliğinde askeri ateşe olarak vazife yapmıştı.

JOACHİM’İN SOYUNDAN GELENLERİN “KRALİYET” UNVANLARI ELLERİNDEN ALINDI

Danimarka Kraliçesi 2. Margrethe, 1 Ocak 2023’ten itibaren Prens Joachim’in soyundan gelenlerin unvanlarını yalnızca Monpezat “kont” ve “kontes” olarak kullanmalarına karar vererek bu soydan gelenlerin şimdiye kadar sahip olduğu “prens” ve “prenses” unvanlarının sona ereceğini bildirmişti.

Konuya dair yapılan açıklamada, Kraliçe’nin 4 torununun Kraliyet’in resmi üyeliğinin gerektirdiği özel konular ve misyonlarla sonlandırılmadan kendi hayatlarını “çok daha büyük ölçüde şekillendirebilmeleri için bir çerçeve oluşturmak” istediği aktarılmıştı.

Prens Nikolai, Prens Felix, Prens Henrik ve Prenses Athena’nın Danimarka tahtına çıkma sırasındaki yerlerini koruyacakları kaydedilmişti.

2. Margrethe’in küçük oğlu Prens Joachim, karardan dolayı üzüldüğünü vurgulayarak, “Çocuklarıma bu halde davranıldığını görmek hiç beğenilen değil. Çocuklar kendilerini hiç anlamadıkları bir durumun içinde buldu.” tabirini kullanmıştı.

İsveç Hükümdarı Carl 16. Gustaf da 2019’da torunlarının unvanlarını elinden almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir