Valerien Ismael’in kaderi bu 3 maça bağlı!

Henüz 31’inci saniyede 1-0 öne geçtiği Hatayspor deplasmanında 2-1 mağlup olmaktan kurtulamayan Beşiktaş’ta, teknik yönetici Valerien Ismael’in kredisi azalmaya devam ediyor. Taraftarın büyük çoğunluğunun haftalardır karşı olduğu ve gönderilmesini istediği Fransız teknik adama, her şartta takviye çıkan lider Ahmet Parıltı Çebi’nin de bu sonuçların akabinde dayanağa ne kadar devam edeceği merakla beklenen bir gelişme halini aldı.  

Geçen dönemin sonuna yanlışsız geldiği Beşiktaş’ın başında 19 resmi maça çıkan Valerien; 8 galibiyet, 8 beraberlik ve 3 yenilgiyle siyah beyazlıların adeta orta sıra bir kadro performansı göstermesine pürüz olamadı. Bu 18 müsabakada 2 defa Fenerbahçe, 2 defa de Trabzonspor’la karşılaşan Beşiktaş 4 maçı da berabere bitirirken, 1 sefer de Başakşehir’e yenildi. Deneyimli teknik adamın kredisini epeyce azaltan bir öteki istatistik de ligdeki son 6 maçta yalnızca 1 galibiyet alabilmesi oldu. Siyah-beyazlılar ligdeki son 6 maçta; 2 yenilgi, 1 galibiyet, 3 beraberlik aldı. Beşiktaş ayrıyeten 8 maç süren deplasman yenilmezliğini de Hatay yenilgisiyle kaybetti.

İşte Valerien Isamel’in Beşiktaş’a geldiğinden bu yana yaptıkları ve yaşanan süreç:

– Gelir gelmez mutlaka 3-4-3 oynatacağını ve geçmişte çalıştırdığı grupları 150 maç bu sistemle oynattığını açıkladı. Lig bitinceye kadar da 3-4-3 oynattı.

– Yeni dönem planlamasını yaparken tüm transferler 3-4-3’e nazaran yapıldı ve yaklaşık 45 gün yalnızca 3-4-3 formasyonu çalışıldı. Lakin; transferlerden sonra stoper eksikliği kendini çok net muhakkak etti.

– Futbolla ilgili herkes, Beşiktaş’ın yeni dönemde 3-4-3 oynamasını bekleyip, tartışmalarını bunun üstüne yaparken, ligin başlamasına 6 gün kala bir anda her şeyden vazgeçip Sampdoria hazırlık maçıyla 4’lü sisteme geçiş yaptı ve bir daha 3-4-3’e dönmedi.

– Fransız teknik adamın bu çok ani karar değişikliğinde, hazırlık maçlarında oynanan futboldan hiç de şad olmayan ve toplumsal medya vasıtasıyla kendisini daima eleştiren taraftarların çok tesirli olduğu savları azımsanmayacak düzeydeydi.

– Beşiktaş, oyun gücü olarak lige uygun başlasa da, ikinci haftada 3-0 öne geçilen ve 3-3 bitirilen Alanyaspor maçı taraftarda adeta bir patlamaya yol açtı.  Bu maçta grubun 10 kişi kalması  ve açıkça görülen hakem kusurlarına karşın, taraftarın tüm algısı grubun 60-65 dakika büsbütün defansa çekilmesi üzerineydi ve hoca ile taraftar ortasındaki birinci kopma resmen başladı.

– Beşiktaş’tan puan alan grupların oyun niyeti ve puan aldıktan sonraki açıklamaları daima birebir istikametteydi ve bu açıklamaların alandaki karşı uygulamalarına bir tahlil üretemedi. Bu açıklama ‘Beşiktaş’ın 60 yahut 70’den sonra oyundan düşeceğini biliyorduk ve planımızı buna nazaran yaptık’ açıklamalarıydı.

– Oyunu kâfi düzeyde okuyamaması ve yaptığı değişiklikler daima tenkit konusu oldu. Hatayspor maçında da devrenin bitiminde Muleka’yı oyundan çıkarması, Josef’i çok fazla oyunda tutması işaret edilen yanlışlardandı.

SIRADAKİ 3 MAÇ BAHTINI BELİRLEYECEK

Sonuç olarak Valerien Ismael ile ilgili en çok lisana getirilen iki senaryo ise Dünya Kupası ortası ile ilgili.

Bu senaryoda 1. seçenek: Kalan 3 maç ve kupa maçının kazanılıp 40 günlük ortaya mümkün olduğunca tepede girmek teknik yöneticinin, liderin, Sportif Yönetici Ceyhun Çıkarı’nın en büyük beklentisi ve dileği.

2.seçenek ise 3 maçta kaybedilecek muhtemel her puanın, Valerien Ismael’in Beşiktaş mesleğini bitirmeye yaklaştıracak puanlar olacağı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir